+48 533 334 046

Bądź na bieżąco!

Jakie koszty trzeba ponieść sprowadzając samochód lub motocykl z USA?

Koszty sprowadzenia samochodu z USA
Jakie koszty sprowadzenia samochodu lub motocykla z USA? Poznaj szczegóły! Import pojazdów ze Stanów Zjednoczonych, a w szczególności samochodów i motocykli z USA lub Kanady nabiera co raz większego rozpędu. Samochody wyprodukowane na rynek „amerykański” często są lepiej wyposażone od samochodów sprzedawanych na rynek europejski oraz mają lepsze silniki. Ponadto mieszkańcy USA i Kanady raczej nie jeżdżą, jak to ma miejsce u nas do domorosłych mechaników, a wyłączenie do autoryzowanych serwisów. Dzięki regularnemu serwisowaniu pojazdów ze Stanów Zjednoczonych lub Kanady możemy prześledzić całą ich historię serwisową oraz zweryfikować ich przebieg. Poniżej postaramy się przybliżyć koszty sprowadzenia samochodu z USA lub Kanady.

Handel używanymi samochodami na terenie Europy prawie „umarł”. Sytuacja spowodowana kryzysem produkcji nowych samochodów, oraz sytuacja ekonomiczna na świecie sprawiła, że mieszkańcy najbardziej zamożnych europejskich krajów, takich jak Niemcy, Włochy, czy Francja nie pozbywają się już tak chętnie swoich starych samochodów. Popyt przewyższający podaż sprawił, że nawet rozbite samochody mocno podrożały, a co za tym idzie ich import do Polski oraz innych krajów stał się nieopłacalny. Mocno otworzył się zatem rynek samochodów sprowadzanych z Ameryki Północnej, a przede wszystkim z USA i Kanady.

Sprowadzenie samochodu z USA – jakie koszty muszę ponieść?

Wiele osób słysząc o sprowadzeniu pojazdu czuje lęk. Niepotrzebnie, w tym artykule postaramy się dokładnie wytłumaczyć cały proces sprowadzenia samochodu z USA wraz z jego kosztami.

1) Znalezienie odpowiedniego pośrednika

Pierwszym warunkiem zakupu samochodu na aukcji w USA jest znalezienie odpowiedniego pośrednika, który załatwi za nas cały proces sprowadzenia samochodu z USA. W USA oraz Kanadzie głównymi domami towarowymi, które zajmują się handlem samochodami są IAAI oraz Copart. Warto zatem skorzystać z usług autoryzowanego przedstawiciela domu aukcyjnego, jak na przykład IAAI Tarnów. Wynagrodzenie pośredników kształtuje się na poziomie w przedziale 3000 – 6000 zł. Dobry pośrednik nie pobiera żadnych pieniędzy z góry, a tylko w przypadku, gdy dochodzi do licytacji, aby mieć zabezpieczenie w przypadku nieopłacenia przez Klienta samochodu i konieczności zapłacenia kary na rzecz domu aukcyjnego.

2) Zakup samochodu na aukcji, oraz koszty domu aukcyjnego.

Po znalezieniu odpowiedniego pośrednika należy ustalić jaki budżet chcemy przeznaczyć na zakup samochodu, motocykla, czy łodzi. Na cenę końcową samochodu składa się jednak dosyć dużo składowych. Jak zatem obliczyć za ile możemy kupić samochód na aukcji, żeby znalazł się on pod naszym domem w określonej kwocie? Najlepiej poprosić pośrednika o wyliczenie. Jeśli jednak chcielibyśmy sami obliczyć koszty sprowadzenia samochodu, oczywiście jest to możliwe. Do końcowej ceny samochodu należy doliczyć prowizje domu aukcyjnego. Wynosi ona około 10% wylicytowanej na aukcji kwoty.

3) Dowóz samochodu do portu oraz koszty frachtu morskiego

Pojazd trzeba oczywiście dowieźć do odpowiedniego portu docelowego. Ceny dowozu samochodu do portu zaczynają się od około 190 dolarów, motocykla 20% mniej. Oczywiście niebagatelne znaczenie ma tutaj odległość od portu docelowego. Koszty frachtu morskiego również są bardzo zróżnicowane. Najtańszy możliwy transport morski, to okolice Florydy, New Jersey, Wilmington oraz Savannah, dużo drożej będzie z Kalifornii. Pamiętać jednak należy, że w w Kalifornii panuje dużo lepsza pogoda i czasem po prostu warto dopłacić te kilkaset dolarów, żeby sprowadzić pojazd, który nie będzie posiadał rdzy.
Ceny kontenerów z poszczególnych dostępnych lokalizacji:

– Newark (New Jersey), Miami, Wilmington, Savannah – 895$ za samochód/ 425$ za motocykl
– Chicago, Houston – 1090$ za samochód/450$ za motocykl
– Los Angeles, San Francisco – 1595$ za samochód, 625$ za motocykl

4) Cło i VAT w Niemczech lub Holandii, oraz koszty portowe

Oczywiście każdy pojazd sprowadzany do Unii Europejskiej trzeba oclić.

Samochody – VAT w Niemczech wynosi 19%, natomiast w Holandii jest to 21% do tego dochodzi koszt cła – 10% oraz koszty portowe związane z obsługą kontenera. Jest to koszt w granicach 500-600 Euro.
Motocykle – Podobnie jak w przypadku samochodu VAT w Niemczech wynosi 19%, a w Holandii 21%, cło jest jednak znacznie mniejsze, niż w przypadku samochodu i wynosi 6%.

5) Dowóz pojazdu do Polski pod wskazany adres

Koszt dowózki samochodu zaczyna się od około 1400 zł, a motocykla od 600 zł. Wszystko zależy od odległości, którą pokonać musi „lora” z pojazdem.

Wybór odpowiedniego pośrednika

Odpowiedniego, czyli jakiego…? Istnieje wielu pośredników, którzy sprowadzają samochody z USA. Często są to jednak firmy, które chwalą się niskimi prowizjami za sprowadzenie pojazdu, co w rzeczywistości nie ma pokrycia z prawdą, ponieważ doliczane są dodatkowe opłaty „brokerskie” lub inne wymyślone opłaty, które w rzeczywistości nie mają miejsca, a po prostu doliczane są do zarobku pośrednika. Większość pośredników umywa również ręce w przypadku uszkodzenia samochodu w transporcie, nie mówiąc o jego zaginięciu. Porządny pośrednik, taki jak Cars Finder – IAA Tarnów oferuje pomoc w przypadku dodatkowych problemów, które występują po drodze.